jak dekovat

Jakou použít deku, velikosti, možnosti a další věci ohledně dek. Odpovídá Ing. Jan Houštecký.

jak dekovat

Příspěvekod denisa.bart » úte 22. zář 2015 17:41:24

dobrý den,
chtěla bych se s vámi poradit,kdy mám začít dekovat a jakou gramáž dek mám na poprvé použít popřípadě doporučit přesný typ deky :) Koník není oholený a mám ho na pastevním ustájení.
Děkuji předem za odpověď :)
Denisa
denisa.bart

Re: jak dekovat

Příspěvekod admin » stř 23. zář 2015 6:05:51

Dobrý den přeji,

pokud máte koně na pastevním ustájení a je zvyklý být 24h denně venku, pak není třeba koně dekovat, pokud to z nějakých důvodů nevyžaduje situace, jako např. zdravotní důvody. Koně na pastevním ustájení si vytváří hustou srst, která sama o sobě vyváří přirozenou velmi teplou „deku“, pokud dáte v dobré víře ještě klasickou deku, srst (která pro zachování své izolační a hřejivé funkce potřebuje pracovat) se splácne a koni může být zima.
Nejhorší variantou asi je, dávat deku nárazově. Pokud je kůň v zimní srsti, zvyklý být ve výběhu i v horším počasí a nedělá mu to problém, deka není potřeba. Když má majitel při náhlém ochlazení nebo zhoršení počasí pocit, že koni bude zima a dá mu deku (nejčastěji ještě jen tenkou pláštěnku, která nehřeje), spíš mu uškodí, než pomůže.

S přáním hezkého dne

Anna
admin

Zpět na Deky a dekování